Informujemy, że od marca 2019 roku ulegają zmianie godziny pracy biblioteki szkolnej.
24 stycznia 2019 roku w Teatrze Druga Strefa przy ulicy Magazynowej 14A miała miejsce prapremiera sztuki "Gdzie jest Emily?" stworzonej i wystawionej przez uczniów klasy I A.
Przedstawia ona nasze problemy w relacjach koleżeńskich i z nauczycielami.
Spektakl był owocem pracy w ramach warsztatów teatralnych odbywających się w siedzibie Teatru Druga Strefa i prowadzonych przez Jego Dyrektora Sylwestra Biragę.
Mamy nadzieję, że wydarzenie będzie zalążkiem teatru szkolnego 49LO.
Odbyły się trzy przedstawienia.
Pozdrawiamy WSZYSTKICH NASZYCH WIDZÓW !!!
Zespół i jego opiekunka - Grażyna Krak- Gmiter
W dniu 21.01.2019 r. nasi uczniowie ponownie prezentowali program artystyczny „Pożegnanie Ułanów”.
Tym razem byliśmy zaproszeni do Domu Pomocy Społecznej im. Świętego Franciszka Salezego w Warszawie.
Po raz kolejny daliśmy seniorom ogrom radości i wzruszeń.
Zapraszamy do udziału w Szkolnej Olimpiadzie Przyrodniczej wszystkich uczniów klas pierwszych.
Wymagana jest wiedza z fizyki, chemii, biologii i geografii na poziomie podstawowym, realizowana w pierwszym półroczu.
Regulamin konkursu w załączniku.
Zespół Przyrodniczy
SZKOLNA OLIMPIADA PRZYRODNICZA
Przez ostatnie miesiące klasa II A pracowała nad przygotowaniem swojego drugiego spektaklu teatralnego. Tym razem zdecydowaliśmy się na baśń arabską pod tytułem „Fatima albo uwolnienie snów”. Jest to spektakl dla dzieci, który wkrótce zostanie zaprezentowany dzieciom z Mokotowa i nie tylko. Premiera - w Teatrze Ochoty - za nami.
Scenariusz i reżyseria: prof. Elżbieta Pawlik
Choreografia: prof. Natalia Zyguła
Występują: Julia Klimek, Oliwia Stokowska, Karolina Dybiec, Małgorzata Spera, Konrad Sobieraj.
Tańczą: Dominika Gierej, Maria Farys, Kamila Sałyga, Weronika Czapnik, Agnieszka Pomian.
Scenografia: Julia Stella, Gabriela Choińska, Maria Piliszek, Zuzanna Kopeć, Jakub Dyłka.
Inspicjent: Jakub Dyłka
Dźwięk i światła: Agnieszka Pomian
21 grudnia 2018 roku, w klimacie Świąt Bożego Narodzenia, uczniowie i nauczyciele udali się do sali gimnastycznej na wspólne kolędowanie.
Jako pierwsi, kolędę "Gdy się Chrystus rodzi", zaśpiewali wszyscy nauczyciele.
Następnie przyszedł czas na zaprezentowanie kolęd przez poszczególne profile klasowe.
Oprócz polskiej wersji, nasi uczniowie zaśpiewali kolędy w języku niemieckim, angielskim i hiszpańskim.
Pan Dyrektor wyraził słowa podziękowania, dla młodzieży i wychowawców, za wspaniałe przygotowanie do uroczystości oraz złożył życzenia świąteczne.
W radosnym nastroju wszyscy uczniowie udali się na wigilie klasowe.
Na zaproszenie Pana Dyrektora, nauczyciele oraz pracownicy aministracji i obsługi uczestniczyli w spotkaniu wigilijnym w pokoju nauczycielskim.
19.12.2018 r. klasa III D miała okazję zwiedzić wystawę „Body World” w PKiN, składającą się z eksponatów ciał ludzkich spreparowanych nowatorska metodą plastynacji, odkrytą przez doktora anatomii Guntera von Hagensa.
Wystawa, łącząca sztukę z medycyną, przedstawia zmiany anatomiczne w ciele człowieka od poczęcia aż do śmierci. Ekspozycja opowiada o cudzie, złożoności i kruchości ludzkiego ciała, inspiruje do życia z zachowaniem witalności i pełni sił.
Zwiedzanie wystawy i wysłuchanie informacji, podanych przez przewodnika, było doskonałą powtórką przedmaturalną zagadnień z anatomii człowieka i okazją do zastanowienia się nad stylem życia pod kątem dbałości o własne ciało. Ekspozycja pozwoliła również uczniom przyjrzeć się z bliska strukturom organizmu, które do tej pory mogli oglądać jedynie na ilustracjach w podręcznikach do biologii.
Uczniowie z zainteresowaniem oglądali eksponaty, chętnie odpowiadali na pytania przewodnika, wykazując się znajomością zagadnień anatomicznych. Zadawali także pytania, dotyczące eksponatów prezentowanych na wystawie. Czas spędzony na wystawie był bardzo owocny, utrwalił zdobytą przez uczniów wiedzę oraz na nowo rozbudził pasję do nauki i zainteresowania biologią.
19 grudnia 2018 roku klasa 1B uczestniczyła, w ramach projektu "Nauka bez granic", w warsztatach anglojęzycznych British Festivals and Traditions oraz Ceili Dancing.
Wszyscy świetnie się bawili.
Zamiast tradycyjnych Mikołajek klasa II E zdecydowała się w tym roku wziąć udział w akcji Szlachetna Paczka.
Przygotowaliśmy dary dla Pani Genowefy z Saskiej Kępy. Zgodnie z życzeniem w paczce znalazły się artykuły żywnościowe, chemia gospodarcza, ciśnieniomierz oraz ciepła kurtka i czapka na zimę. I jeszcze kilka drobiazgów.
12 grudnia 2018 dostarczyliśmy dary do sztabu Szlachetnej Paczki, a następnie do domu Pani Genowefy.
Klasie II E bardzo dziękujemy za ten gest, a Pani Genowefie życzymy Wesołych Świąt.
Jest pięknie, doskonalimy umiejętności jazdy na nartach i snowboardzie.
14.12.2018
14 grudnia 2018 roku klasa 2E (oraz 3 osoby z klasy 3B) uczestniczyła w zajęciach warsztatowych, zorganizowanych w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Warsztaty dotyczyły najnowszej historii Niemiec (ze szczególnym uwzględnieniem NRD), zwyczajów świątecznych w krajach niemieckiego obszaru językowego oraz historii i kultury Niemiec.
Zajęcia prowadzone były przez pracowników naukowych Instytutu Germanistyki UW.
7 grudnia 2018 roku odbyły się turnieje siatkówki. Startowało 11 drużyn dziewcząt i 6 drużyn chłopców.
Dziewczęta odniosły ogromny sukces. Zajęły I miejsce, pokonując w finale LO im. Kochanowskiego i LO im. Cervantesa.
Chłopcy spisali się również dobrze, zajmując II miejsce, co jest też ogromnym sukcesem.
Gratulacje!
W dniach 5 - 7 grudnia 2018 r. uczniowie klasy dwujęzycznej (2E) Liliana Graef oraz Mateusz Kępa pod opieką Pani Profesor Lidii Przedpełskiej uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Pana Karla-Martina Everdinga -koordynatora Centralnego Wydziału Szkolnictwa Zagranicznego. Zajęcia te były formą nagrody za udział w konkursie "Hundert Jahre-Sto lat". Tematem przewodnim projektu była setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecie bilateralnych relacji polsko-niemieckich. Warsztaty odbyły się pod patronatem Ambasadora Niemiec w Polsce-Pana Rolfa Nikela. W ramach projektu uczniowie klasy 2E wspólnie z rówieśnikami z innych szkół dwujęzycznych z całej Polski uczestniczyli m.in. w debacie na temat stosunków polsko-niemieckich z Ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec, zwiedzaniu wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” oraz w dyskusji o relacjach polsko-żydowskich, która odbyła się w Niemieckim Instytucie Historycznym.
5 grudnia 2018 roku klasy 1A, 1B i 1D zmierzyły się w finale konkursu wiedzy ogólnej dla klas pierwszych NASZE ASY. Wszystkie drużyny wykazały się ogromną wiedzą i zaangażowaniem. Po pasjonującej i wyrównanej walce zwyciężyła klasa 1D.
Gratulujemy!
30 listopada 2018 mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole redaktora Mariana Turskiego, szefa działu historycznego tygodnika "Polityka" .
Mieliśmy szansę usłyszeć wiele ciekawych opowieści z niezwykle bogatego życia naszego gościa.
Uczniów szczególnie interesowały doświadczenia z pobytu w obozie koncentracyjnym Auschwitz - Birkenau oraz udział w marszach organizowanych przez Martina Lutera Kinga.
Pan Redaktor podzielił się z nami wieloma osobistymi i bardzo emocjonalnymi wrażeniami oraz opiniami.
Dochód z biletów na to spotkanie, tak jak zawsze, w tym roku zostanie przekazany na Warszawskie Hospicjum Dziecięce.
22 i 29 listopada 2018 roku klasy - 1D i 2C, o profilu biologiczno-chemicznym,uczestniczyły w zajęciach laboratoryjnych z chemii i lekcji muzealnej w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.
28 listopada 2018 r. uczniowie klasy 2E - Liliana Graef oraz Mateusz Kępa, wraz z nauczycielami: Ricardą Kiessling oraz Lidią Przedpełską, wzięli udział w salonie politycznym w ramach polsko-niemieckiego dialogu historycznego.
Spotkanie odbyło się w Ambasadzie Niemiec w Warszawie. Gościem honorowym uroczystości była Pani Wanda Traczyk-Stawska - powstaniec warszawski, działaczka podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej.
Głównym celem debaty była próba znalezienia odpowiedzi na pytanie: jak budować bezkonfliktową przyszłość, nie zapominając o przeszłości?
Pomysłodawcą salonu politycznego był Ambasador RFN w Warszawie Rolf Nikel.
Oprócz Pani Wandy Traczyk Stawskiej, w dyskusji udział wzięli: profesor Włodzimierz Borodziej - polski historyk i germanista oraz Irena Lipowicz - była Rzecznik Praw Obywatelskich.
Miło nam poinformować, że trójka uczniów naszej szkoły: Natalia Kaleman, Jakub Paczkowski i Liliana Graef została zakwalifikowana do pisemnej części eliminacji okręgowych 42.Olimpiady Języka Niemieckiego ( II etap ).
GRATULACJE!