W dniu 12 października 2017 odbyły się w naszej szkole obchody Dnia Edukacji Narodowej.
W trakcie uroczystości uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie.
W sobotę 23 września 2017 odbyła się jedna z części konkursu dla klas pierwszych „Nasze Asy” – język angielski.
Mimo brzydkiej, deszczowej pogody przedstawiciele klas Ia, Ib, Ic i Ie dzielnie rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach gry terenowej.
Zwyciężyła klasa Ib.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszej udanej zabawy w zdobywaniu punktów z innych przedmiotów.
Agnieszka Fijałkowska i Renata Fijałkowska
Piszą o nas i naszym wspólnym projekcie z Wilhelm-Hittorf-Gymnasium w niemieckiej prasie....
13 września 2017, w ramach wymiany, przyjechała do nas grupa niemiecka z Wilhefm-Hittorf-Gymnasium, która będzie gościć do 19 września.
Młodzież niemiecka i nasi uczniowie będą pracować nad realizacją projektu, aby pod koniec pobytu zaprezentować wspólne prace projektowe i dokonać wspólnej ewaluacji.
4 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018.
Życzymy wszystkim powodzenia.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystego zakończenia roku szkolnego 2016/2017.
Wszystkim Uczniom i Rodzicom, Nauczycielom, Pracownikom szkoły życzymy wspaniałego wypoczynku.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami o stypendiach na www.centrumJP2.PL
7 czerwca 2017 klasa 2D udała się na zajęcia laboratoryjne na Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.
Uczniowie mogli obserwować pokaz doświadczeń, wykonany przez studentów UW , a następnie próbować swoich sił pod kierunkiem studentów i wykładowców UW.
W dniach 06.06 - 09.06.2017 siedemanścioro uczniów klas pierwszych i drugich naszej szkoły, wraz z prof. Zbigniewem Stępniem, wzięło udział w nowatorskim projekcie "Linguistic Landscaping" Instytutu Goethego w Warszawie.
Wspólnie ze studentkami z Europa Universitaet z Flensburga z Niemiec badali ślady wielojęzyczności w Warszawie.
Wcześniej zapoznali się z metodą badawczą i zostali wprowadzeni w problematykę, słuchając wykładu na temat przyczyn wielojęzyczności w naszym mieście.
Istotnym elementem projektu była praca w grupach w poszczególnych dzielnicach Warszawy (z udziałem prof. Lidii Przedpełskiej i prof. Małgorzaty Żochowskiej), której celem było wypełnienie, wcześniej otrzymanych, zadań dotyczących wielokulturowości w Warszawie na przestrzeni jej dziejów.
Efektem pracy uczestników projektu było opracowanie, wraz z gośćmi z Niemiec, plakatów i ich uroczysta prezentacja oraz wizualizacja plastyczna po opracowaniu wyników.
We wrześniu Instytut Goethego wyda prace plastyczne uczniów w formie leporello.
6 czerwca 2017 klasa 1D uczestniczyła w niecodziennym spotkaniu.
Gościem szkolnej biblioteki była uczennica klasy 2A - Alicja Górska, która jest autorką książki "365 dni. Zobaczymy się znów".
W trakcie spotkania Alicja opowiedziała o swojej pasji pisania, zapoznała z tematyką wydanej książki, dzieliła się doświadczeniami, związanymi z pisaniem i publikowaniem, odpowiadała na pytania zebranych oraz rozdawała autografy.
Gorąco zachęcała do podejmowania prób pisania.
Alu, dziękujemy za spotkanie i życzymy Ci wielu sukcesów na drodze pisarskiej.
Wzorem ubiegłego roku, Samorząd Uczniowski zorganizował obchody Dnia Dziecka w naszej szkole.
Każda klasa przygotowała stoiska z potrawami wylosowanego państwa,które zostały poddane wnikliwej ocenie jury.
Ogłoszenie werdyktu nastąpi w najbliższych dniach. Przewidziane są nagrody.
Dochód ze sprzedaży specjałów zostanie przekazany dla dzieci z Domu Dziecka.
Dziękujemy organizatorom oraz wszystkim uczestnikom.
Karyntia to piękny kraj związkowy położony na południu Austrii, tuż przy granicy ze Słowenią.
Miejscowość Treffen odkryliśmy jako idealną bazę wypadową dla narciarzy. Ale już od kilku lat przyjeżdżamy tam pod koniec maja, by realizować Projekt Karyntia.
Zwiedzamy, poznajemy kraj, jego kulturę i język. Również w tym roku dopisała nam pogoda. Było bardzo bardzo ciepło i od samego rana słonecznie.
W drodze do Karyntii zwiedziliśmy ogrody letniego pałacu Habsburgów Schönbrunn.
Na miejscu zatrzymaliśmy się, jak zawsze, w hotelu Alpinum położonym 1520 m.n.p.m. Każdy z pokoi wychodzi na balkon, skąd można podziwiać wspaniałą panoramę gór oraz leżące na dole jezioro Ossiach i miasto Villach.
Zwiedziliśmy stolicę Karyntii Klagenfurt i poznaliśmy jej legendy. Mieliśmy przyjemność być gośćmi szkoły Waldorfsschule.
Cały region Karyntii jest pełen atrakcyjnych miejsc, w których można poznać miejscową florę i faunę, kulturę i historię.
Wymienię tu tylko niektóre z miejsc, które odwiedziliśmy: Reptilienzoo (mały ogród zoologiczny poświęcony gadom), Minimundus (ponad 150 miniatur słynnych budowli z całego świata), wieża widokowa Kogelpyramide (100metrowa wieża, z której można zjechać w specjalnym tunelu), muzeum Bonsai czyli miniaturowych drzew, alpejska trasa widokowa Malta Hochalpenstrasse wraz z najwyższym w Austrii wodospadem Fallbach (ponad 200 m), 600 metrowa zapora w dolinie rzeki Malta, miasto Villach, Affenberg (dziko żyjące małpki makaki), zamek Landskron i pokaz hodowanych tam ptaków drapieżnych, przejażdżka statkiem po jeziorze Ossiach, opactwo Ossiach. Wybraliśmy się również do Wenecji, która okazała się wspaniała, mimo palącego słońca i niezliczonych tłumów turystów. W planie nie zabrakło oczywiście także stolicy Austrii – Wiednia i jej pięknej starówki, którą zwiedziliśmy w drodze powrotnej do Warszawy.
Program kulturalny wzbogaciła wizyta w muzeum sztuki Kunstmuseum oraz muzeum historii naturalnej Naturhistorisches Museum. Oczywiście nie zabrakło też pracy z językiem niemieckim: karty pracy wymagały uzyskania potrzebnych informacji od turystów lub rdzennych mieszkańców.
Codziennie wybierane też było najlepsze zdjęcie z wybranym motywem i pasującym tytułem.
Austrio - do zobaczenia w przyszłym roku.
29 maja w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI miała miejsce uroczystość zakończenia Konkursu MOKOTÓW LITERACKI - MOKOTOPEDIA, zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną im. Zygmunta Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.
Podczas uroczystości odbyło się ogłoszenie rozstrzygnięć jury oraz wręczenie nagród i wyróżnień.
Nasza uczennica - Karolina Wiechowicz z klasy 2B zdobyła drugie miejsce w kategorii: szkoły średnie - prace indywidualne.
Serdeczne gratulacje!!!
26 maja 2017 klasa 2D uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych z chemii w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Temat- badanie PH.
Dnia 24 maja 2017 w III Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Józefa Sowińskiego odbył się I Międzyszkolny Warszawski Konkurs Języka i Kultury Hiszpańskiej „Hablo Español y Conozco España” pod patronatem Biura Radcy ds. Edukacji Ambasady Królestwa Hiszpanii.
Konkurs adresowany był do uczniów klas I i II warszawskich szkół ponadgimnazjalnych.
Etap rejonowy poprzedziły eliminacje szkolne, które odbyły się 28.04. br.
Finalistą konkursu został uczeń naszej szkoły - Aleksander Hairulin z klasy 2F.
Gratulujemy!!!
4 maja 2017 o godz.9:00 nasi maturzyści rozpoczęli swoje zmagania z najważniejszym, w ich dotychczasowym życiu, egzaminem.
Trzymamy kciuki !
28 kwietnia 2017 roku nadszedł czas pożegnania kolejnych absolwentów naszej szkoły.
Spotkanie było szczególnie uroczyste. To ostatnia okazja do podsumowania pracy w ciągu trzech lat nauki, do refleksji i zadumy.
Przecież to tutaj rodziły się wielkie odkrycia, emocje, przyjaźnie i wspaniałe uczucia. To, co było obce i nieznane, stawało się zrozumiale, przyjazne i bliskie.
Najlepszym uczniom zostały wręczone nagrody za bardzo wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie, za osiągnięcia sportowe oraz pracę na rzecz szkoły i środowiska lokalnego.
Nie zabrakło też wręczenia certyfikatów językowych DSD II.
Wierzymy, że Wasza praca, codzienny trud, okres przygotowań do egzaminu dojrzałości zaowocuje sukcesem i dostaniem się na upragniony kierunek studiów.
Matura, dla Was, za kilka lat będzie już tylko historią i wspomnieniami, które będą jeszcze bardziej żywe i barwne.
Wkrótce opuścicie szkolne mury. Nie oznacza to rozłąki, ani zapomnienia o tych, którzy tu zostają: troskliwych nauczycielach i wychowawcach, młodszych kolegach i koleżankach. Kochani! Żegnamy Was życzeniami płynącymi z głębi serca. Niech omijają Was troski, smutki i zwątpienia, a towarzyszy radość, zrozumienie, przyjaźń i jakże potrzebna nadzieja. Trzymamy za Was kciuki i tak jak Wy, pragniemy byście byli już studentami.
Życzymy Wam szerokiej drogi! Jesteśmy przekonani, że gdziekolwiek rzuci Was los, będziecie godnie reprezentować naszą szkołę. Pamiętajcie też, że jej drzwi będą dla Was zawsze otwarte.